Francja vs. Hiszpania - przełomowy mecz w kontekście powtórek

Publicystyka Cezary @29.03.2017 | Przeczytano 546 razy

Źródło: marca.com

Wczoraj wieczorem reprezentacja Hiszpanii pokonała w meczu towarzyskim Francję 2:0, jednak bez użycia powtórek wynik brzmiałby 1:1.

W swoim drugim meczu w trakcie kończącej się przerwy reprezentacyjnej, podopieczni Julena Lopeteguia pokonali gospodarzy ubiegłorocznych gospodarzy Mistrzostw Europy 2:0 po bramkach Davida Silvy z rzutu karnego oraz Gerarda Deulofeu. Było to jednocześnie ósme spotkanie z rzędu, w których Hiszpanie nie odnieśli porażki.

Starcie to było zapowiadane oczywiście jako pojedynek gigantów, ale także jako mecz, który na stałe może odmienić światową piłkę nożną. Miało tak się stać za sprawą wykorzystania powtórek wideo, które po raz pierwszy pokazały, jak bardzo potrzebne będzie wykorzystanie technologii w futbolu, zarówno w spotkaniach rangi mistrzowskiej, jak i sparingach.

Dwie sytuacje

Pierwsza sytuacja miała miejsce kilka minut po wznowieniu drugiej części spotkania. Po zagraniu od Layvina Kurzawy, piłkę do siatki skierował Antoine Griezmann. Napastnik Atletico Madryt przez długi czas cieszył się z trafienia, jednak po 45 sekundach arbiter Felix Zwayer otrzymał sygnał, iż bramka nie powinna zostać uznana, bowiem obrońca PSG znajdował się na pozycji spalonej. Jak wykazały powtórki telewizyjnej, była to jak najbardziej poprawna interpretacja sytuacji.

Zamiast 1:0, zrobiło się 0:1, gdy do siatki z rzutu karnego trafił David Silva. Dziesięć minut później sędzia ponownie musiał skorzystać z powtórki - tym razem po akcji Jordiego Alby i Gerarda Deulofeu. Po zagraniu od obrońcy FC Barcelony skrzydłowy Milanu pokonał Hugo Llorisa, jednak boczny od razu zasygnalizował spalonego, co po kilkudziesięciu sekundach zostało skorygowane przez głównego arbitra.

Powtórki są potrzebne

O wprowadzeniu wspomagania dla arbitrów mówiło się od długich miesięcy, a dopiero od niedawna jest to wprowadzane w życie. Na przykładzie spotkania Francji z Hiszpanią, arbiter Felix Zwayer mógł wykorzystywać podpowiedzi od dodatkowych sędziów, którzy monitorowali każdą poszczególną sytuację poza stadionem.

Warto jednak wspomnieć, że ewentualne konsultacje mogły nastąpić tylko w czterech sytuacjach boiskowych: przy zdobytej bramce, dyktowaniu rzutu karnego, ukarania piłkarza czerwoną kartką lub wręczenia kary niewłaściwemu zawodnikowi.

Źródło: Własne

Tagi: Antoine Griezmann, David Silva, Francja, Gerard Deulofeu, Hiszpania, Powtórki wideo, Reprezentacja